Our Governors

The Governing Body at Heber has 16 members comprising the Headteacher, 8 co-opted members, 1 Local Authority appointee, 1 staff appointee, 2 parents and 3 associate members. Details of the governors are shown below.

The co-chairs of the Governing Body are Jane O'Brien and Joanna Watson. Joanna is also the Governor for Safeguarding. They can be reached at governors@heber.southwark.sch.uk

There are two committees of the Governing Body through which scrutiny of the school takes place: Standards, Curriculum, Family and Community (‘SCFC’) and the Resources Committee. Each governor is a member of a committee and may additionally have Link Governor role.

Paul Davison

Vice-chair

Appointed: Co-opted
Date: 14/03/2020
Term: 4 years
Committee: SCFC
Meetings attended in 2020/2021: 3/3 FGB

Duncan Drummond

Appointed: Parent
Date: 04/12/2017
Term: 4 years
Committee: Resources
Relationship to School: Parent
Meetings attended in 2020/2021: 3/3 FGB

Tyson Hepple

Appointed: Co-opted
Date: 10/11/2016
Term: 4 years
Committee: SCFC
Meetings attended in 2020/2021: 3/3 FGB

Hayley Holness

Appointed: Local Authority Governor
Date: 07/12/2020
Term: 4 years
Meetings attended in 2020/2021: 2/3 FGB

Liam Johnson

Appointed: Co-Opted Governor
Date: 07/12/2020
Term: 4 Years
Meetings attended in 2020/2021: 1/3 FGB

Alex Jones

Appointed: Co-opted
Date: 25/02/2019
Term: 4 years
Committee: Resources
Relationship to School: Parent
Meetings attended in 2020/2021: 2/3 FGB

Vanessa Kyprios

Appointed: Associate (No Voting Rights)
Committee: SCFC
Meetings attended in 2020/2021: 3/3 FGB

Saleh Mirza

Appointed: Associate (No Voting Rights)
Date: 23/09/2019
Term: 4 years
Committee: Resources
Meetings attended in 2020/2021: 0/3 FGB

Karen Mugenyi

Appointed: Parent
Date: 03/12/2018
Term: 4 years
Committee: Resources
Relationship to School: Parent
Meetings attended in 2020/2021: 3/3 FGB

Jane O'Brien

Co-Chair

Appointed: Co-opted
Date: 06/04/2019
Term: 4 years
Committee: Resources
Meetings attended in 2020/2021: 3/3 FGB

Kunal Patel

Appointed: Co-opted
Date: 23/09/2019
Term: 4 Years
Committee: Co-opted Governor
Meetings attended in 2020/2021: 2/3 FGB

Rebecca Peachey

Appointed: Co-opted
Date: 23/09/2019
Term: 4 Years
Committee: SCFC
Meetings attended in 2020/2021: 2/3 FGB

Rivka Rosenberg

Appointed: Headteacher
Date: 01/09/2017
Term: 4 years
Committee: Resources & SCFC
Meetings attended in 2020/2021: 2/3 FGB

Jey Sundaram

Appointed: Co-opted
Date: 07/12/2020
Term: 4 years
Meetings attended in 2020/2021: 2/3 FGB

Andrew Treen

Appointed: Staff
Date: 04/12/2017
Term: 4 years
Committee: Resources
Meetings attended in 2020/2021: 2/3 FGB

Victoria Walters

Appointed: Associate (No Voting Rights)
Committee: Resources
Meetings attended in 2020/2021: 3/3 FGB

Joanna Watson

Co-chair

Appointed: Co-opted
Date: 02/10/2017
Term: 4 years
Committee: SCFC
Meetings attended in 2020/2021: 3/3 FGB